راننده

چگونه یک راننده می تواند موفق باشد و از شغل خود اظهار رضایت نماید

چگونه یک راننده می تواند موفق باشد و از شغل خود اظهار رضایت نماید

اکثر تاکسیرانان معتقدند که شغل سختی دارند. بعضاً مشاهده می کنیم رانندگان تاکسی از شغل و جایگاه اجتماعی خود احساس نارضایتی می کنند


اکثر تاکسیرانان معتقدند که شغل سختی دارند. بعضاً مشاهده می کنیم رانندگان تاکسی از شغل و جایگاه اجتماعی خود احساس نارضایتی می کنند. در عین حال برخی از همین رانندگان نه تنها احساس رضایت
می کنند بلکه با رفتار خوب ، کلام شیوا و اقدامات جالب نظیر مزین نمودن خودرو  به مسافران و همکاران خود انرژی مثبت می دهند. مشاغل مختلف نزد خداوند متعال منزلت و شأن خاص خود را دارند. اکثر رانندگان به حساس بودن موقعیت و جایگاه شغلی خود واقف هستند و از آنجا که روزانه با دهها مسافر در ارتباط هستند می توانند با رفتار مناسب به عنوان انتقال دهنده انرژی مثبت در شهر باشند اما متاسفانه به دلیل مشقت شغلی و معیشتی ، درگیر  مشکلات کار و زندگی می شوند و بدون توجه به مسائل معنوی و اخلاقی، تنها جنبۀ مادی آن را در نظر می گیرند. به راستی تاکسیرانان و اقشار این چنینی که در مرداب مشکلات غوطه ور می شوند چگونه می توانند بر بحران های روحی غلبه کنند.
انسان ها در اوج مشکلات نیازمند جایی امن و قابل اعتماد هستند که بتوانند مشکلات و ناراحتی هایشان را بیان کنند تا راه حل مناسبی را پیدا کنند اما زمانی که انسان به کسی اعتماد پیدا نمی کند طبیعتاً نمی تواند اداره امورش را به او واگذار نماید و حتی اگر به صورت شفاهی هم بگوید که امور خود را به او واگذار نموده باز هم آرام نمی گیرد که به این نیروی ذاتی انسان، «اصل توکل» گفته می شود. اصل توکل را بایستی در اعتماد به خدا جستجو کرد.
منظور از توکل عبارت است از اعتماد به خدا در انجام کارها و واگذاری امور خود به او، به طوری که تعادل روانی فرد را افزایش داده و در صورت نرسیدن به هدف، او را از اضطراب باز دارد.
از موضوع ریشه یابی نارضایتی و مشکلات تاکسیرانان از بُعد معنوی ، روحی و روانی غافل نشویم. آقای دهباشی زاده یکی از رانندگان خوش ذوق و خندان تاکسی است که نزدیک به 71 سال دارد و در خوش رفتاری با مسافران در جامعه شهرت یافته است. شاید نام وی در محافل گوناگون، زیاد مطرح شده باشد عده ای بر این باور باشند که وی از خانواده مرفهی است که در چنین شغل پراسترس و خسته کننده ای رفتار آرام و ملایمی با مسافران دارد اما او هم مانند  دیگر تاکسیرانان، مشکلات خاص خود را دارد و پیش تر فرزند جوانش را از دست داده اما بدون آنکه از شغلش نارضایتی داشته باشد فعالیت می کند و رمز موفقیت و محبوبیتش را در توکل به خدا و کار در راه رضای خداوند می داند.او  معتقد است که همین امر منجر به داشتن توان و انگیزه بالا برای ادامه کار در وجود وی شده است.
او همچنین از ذوق هنری و تعامل با مسافران غافل نبوده و به همین منظور داخل تاکسی خود، دفتری را جهت درج  یادداشت های مسافرین ، روی داشبورد خودرو اش قرار داده است. شاید هرکس برای اولین بار این دفتر را می بیند از استقبال جالب مسافران و یادداشت های جالب آنها تعجب کند. یکی از مسافرین وی در صفحه ای نوشته است که:
« از اینکه امروز با یک آدم بسیار مثبت اندیش و خوش رو برخورد کردم خیلی خوشحال شدم. امروز روحیه مناسبی نداشتم ولی با دیدن چنین راننده تاکسی کاملاً تغییر کردم و برایم باورکردنی نیست که در این دوره و زمانه هنوز هم هستند کسانی که به قدرت کائنات و قدرت لایتناهی ایمان کامل دارند .»
بنابراین توکل بر خدا می تواند علاوه بر اینکه راهی برای خروج از بحران های معنوی باشد نتایج مطلوبی را هم نظیر غلبه بر مشکلات اجتماعی و جلب رضایت شهروندان در برداشته باشد. در کنار موضوع توکل به خدا عامل دیگری که می تواند انرژی انسان را دو چندان کند اعتماد به نفس و خودباوری است. انسان چه خوب باشد ، چه بد و یا زشت؛ هر چه که هست باید همان را بپذیرد، به هر کاری که مشغول است، بداند که آن کار نتیجه تلاش و کوشش هایش بوده و می بایست علاوه بر آن که به پیشرفت و توسعه درآمد شغلی خود بیندیشد از آن شغل راضی و خشنود باشد و خجالت یا گلایه مندی از کارش را کنار بگذارد. اگر به نیمه خالی لیوان بنگرد و تنها به نداشته های خود فکر کند هرگز از داشته ها و نقاط قوت شغلی خود لذت نمی برد.
این درست است که تاکسیرانان مشکلات فراوانی دارند و دخل و خرج آنها با هم نمی خواند اما می توانند با رعایت اصل توکل بر خدا و کار در راه رضای حق تعالی، به ارزش و منزلت شغلی خود تکیه کنند و با روحیه جهادی و اعتماد به نفس بالا به شهروندان خدمت رسانی و کسب روزی کنند.  امید است روزی برسد که تاکسیرانان با روحیه جهادی در راستای این امور تلاش کنند و با مساعدت و توجه مسئولین به این قشر زحمتکش شاهد رضایت تاکسیرانان از جایگاه شغلی شان باشیم.