راننده

چگونه یک راننده می تواند موفق باشد و از شغل خود اظهار رضایت نماید

چگونه یک راننده می تواند موفق باشد و از شغل خود اظهار رضایت نماید

اکثر تاکسیرانان معتقدند که شغل سختی دارند. بعضاً مشاهده می کنیم رانندگان تاکسی از شغل و جایگاه اجتماعی خود احساس نارضایتی می کنند


اکثر تاکسیرانان معتقدند که شغل سختی دارند. بعضاً مشاهده می کنیم رانندگان تاکسی از شغل و جایگاه اجتماعی خود احساس نارضایتی می کنند. در عین حال برخی از همین رانندگان نه تنها احساس رضایت
می کنند بلکه با رفتار خوب ، کلام شیوا و اقدامات جالب نظیر مزین نمودن خودرو  به مسافران و همکاران خود انرژی مثبت می دهند. مشاغل مختلف نزد خداوند متعال منزلت و شأن خاص خود را دارند. اکثر رانندگان به حساس بودن موقعیت و جایگاه شغلی خود واقف هستند و از آنجا که روزانه با دهها مسافر در ارتباط هستند می توانند با رفتار مناسب به عنوان انتقال دهنده انرژی مثبت در شهر باشند اما متاسفانه به دلیل مشقت شغلی و معیشتی ، درگیر  مشکلات کار و زندگی می شوند و بدون توجه به مسائل معنوی و اخلاقی، تنها جنبۀ مادی آن را در نظر می گیرند. به راستی تاکسیرانان و اقشار این چنینی که در مرداب مشکلات غوطه ور می شوند چگونه می توانند بر بحران های روحی غلبه کنند.
انسان ها در اوج مشکلات نیازمند جایی امن و قابل اعتماد هستند که بتوانند مشکلات و ناراحتی هایشان را بیان کنند تا راه حل مناسبی را پیدا کنند اما زمانی که انسان به کسی اعتماد پیدا نمی کند طبیعتاً نمی تواند اداره امورش را به او واگذار نماید و حتی اگر به صورت شفاهی هم بگوید که امور خود را به او واگذار نموده باز هم آرام نمی گیرد که به این نیروی ذاتی انسان، «اصل توکل» گفته می شود. اصل توکل را بایستی در اعتماد به خدا جستجو کرد.
منظور از توکل عبارت است از اعتماد به خدا در انجام کارها و واگذاری امور خود به او، به طوری که تعادل روانی فرد را افزایش داده و در صورت نرسیدن به هدف، او را از اضطراب باز دارد.
از موضوع ریشه یابی نارضایتی و مشکلات تاکسیرانان از بُعد معنوی ، روحی و روانی غافل نشویم. آقای دهباشی زاده یکی از رانندگان خوش ذوق و خندان تاکسی است که نزدیک به 71 سال دارد و در خوش رفتاری با مسافران در جامعه شهرت یافته است. شاید نام وی در محافل گوناگون، زیاد مطرح شده باشد عده ای بر این باور باشند که وی از خانواده مرفهی است که در چنین شغل پراسترس و خسته کننده ای رفتار آرام و ملایمی با مسافران دارد اما او هم مانند  دیگر تاکسیرانان، مشکلات خاص خود را دارد و پیش تر فرزند جوانش را از دست داده اما بدون آنکه از شغلش نارضایتی داشته باشد فعالیت می کند و رمز موفقیت و محبوبیتش را در توکل به خدا و کار در راه رضای خداوند می داند.او  معتقد است که همین امر منجر به داشتن توان و انگیزه بالا برای ادامه کار در وجود وی شده است.
او همچنین از ذوق هنری و تعامل با مسافران غافل نبوده و به همین منظور داخل تاکسی خود، دفتری را جهت درج  یادداشت های مسافرین ، روی داشبورد خودرو اش قرار داده است. شاید هرکس برای اولین بار این دفتر را می بیند از استقبال جالب مسافران و یادداشت های جالب آنها تعجب کند. یکی از مسافرین وی در صفحه ای نوشته است که:
« از اینکه امروز با یک آدم بسیار مثبت اندیش و خوش رو برخورد کردم خیلی خوشحال شدم. امروز روحیه مناسبی نداشتم ولی با دیدن چنین راننده تاکسی کاملاً تغییر کردم و برایم باورکردنی نیست که در این دوره و زمانه هنوز هم هستند کسانی که به قدرت کائنات و قدرت لایتناهی ایمان کامل دارند .»
بنابراین توکل بر خدا می تواند علاوه بر اینکه راهی برای خروج از بحران های معنوی باشد نتایج مطلوبی را هم نظیر غلبه بر مشکلات اجتماعی و جلب رضایت شهروندان در برداشته باشد. در کنار موضوع توکل به خدا عامل دیگری که می تواند انرژی انسان را دو چندان کند اعتماد به نفس و خودباوری است. انسان چه خوب باشد ، چه بد و یا زشت؛ هر چه که هست باید همان را بپذیرد، به هر کاری که مشغول است، بداند که آن کار نتیجه تلاش و کوشش هایش بوده و می بایست علاوه بر آن که به پیشرفت و توسعه درآمد شغلی خود بیندیشد از آن شغل راضی و خشنود باشد و خجالت یا گلایه مندی از کارش را کنار بگذارد. اگر به نیمه خالی لیوان بنگرد و تنها به نداشته های خود فکر کند هرگز از داشته ها و نقاط قوت شغلی خود لذت نمی برد.
این درست است که تاکسیرانان مشکلات فراوانی دارند و دخل و خرج آنها با هم نمی خواند اما می توانند با رعایت اصل توکل بر خدا و کار در راه رضای حق تعالی، به ارزش و منزلت شغلی خود تکیه کنند و با روحیه جهادی و اعتماد به نفس بالا به شهروندان خدمت رسانی و کسب روزی کنند.  امید است روزی برسد که تاکسیرانان با روحیه جهادی در راستای این امور تلاش کنند و با مساعدت و توجه مسئولین به این قشر زحمتکش شاهد رضایت تاکسیرانان از جایگاه شغلی شان باشیم.

نرخ تاکسیمتر

نرخ کرایه تاکسیمتر های مشهد در سال 93 براساس مصوب تاکسی رانی

تاریخ صدور:18/2/93شماره صدور :4/93/1369/شسال تصویب:1/1/1393 نرخ کرایه تاکسی های شهر مشهد در سال 93 دوره تصویب: دوره چهارم

 

ماده 1: به شهرداری مشهد (سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی ) اجازه داده می شود به شرح جدول زیر نرخ کرایه انواع تاکسی را تعیین نماید.

جدول نرخ کرایه تاکسی ها (تاکسی متر ها)در مشهد برای سال 1393(به ریال)

نوع کاربری ورودی متراژ(200متر) تاخیر(یک دقیقه)
کلاس 1 تاکسی شهری(سمند و پژو شهری، آردی و روآ) 3900 230 260
کلاس 2 تاکسی شهریپیکان، پراید و ون شهری 3250 182 234
کلاس 1 تاکسی بیسیم و آژانس سمند، پژو آردی و روآ 19500 981 1040
کلاس 2 تاکسی بیسیم و آژانس پیکان و پراید 19500 825 936
کلاس 1 تاکسی فرودگاهام.وی.ام 32050 1513 1425
کلاس 2 تاکسی فرودگاهسمند و پژو 23400 1105 1040

تبصره: نرخ تاکسی های ویژه پایانه های مسافربری و راه آهن، بر مبنای تاکسی شهری دربستی محاسبه می شود.

ماده 2: نرخ کرایه مصوب شب:

از ساعت 22 شب الی 6 صبح به نرخ کرایه روز 20 درصد اضافه می شود.

ماده 3: نرخ کرایه سرویس مدارس:

نرخ کرایه سرویس مدارس با توجه به مسافت و زمان سفر بر اساس نرخ کرایه پیکان بیسیم با نظر کارگروه ماده 18 و تصویب شورای اسلامی شهر مشهد تعیین خواهد شد.

ماده 4: نرخ کرایه کلاس 1 و 2 قراردادی:

الف: نرخ کلاس1 قراردادی(سمند و مشابه) 30درصد نسبت به نرخ سال 92 افزایش یافت.

ب: نرخ کلاس 2 قراردادی(پیکان، پراید و مشابه) 30 درصد نسبت به نرخ سال 92 افزایش یافت.

ماده 5: افزایش ورودی تاکسی های مبادی ورودی شهر :

1-    برای تأمین هزینه های اداری خطوط فرودگاه، مبلغ 2000 ریال به ورودی مصوب فرودگاه اضافه شد که با نظر سازمان به اداره کل فرودگاه اختصاص می یابد.

2-   برای تأمین هزینه های اداری خطوط پایانه مسافربری و راه آهن، مبلغ 1000 ریال به ورودی مصوب خطوط پایانه مسافربری و راه آهن اضافه شد که در خط پایانه مسافربری با نظر سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی به سازمان پایانه های مسافربری و در خط راه آهن به سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد اختصاص می یابد.

۶ مرحله‌ برنامه‌ بازاریابی

قدرتمندترین ابزار بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک در این کره‌ی خاکی است. هنگامی که از «برنامه‌ی بازاریابی» سخن می‌گوییم، مرجع تنها تمرینات موجود در کتاب‌های دانشگاهی بازاریابی یا برنامه‌های از پیش تعریف شده‌ی . . .  ادامه مطلب …

شیوه ها و ایده های بازاریابی‌ در یک‌ اقتصاد ضعیف

امروزه شرایط عمومی اقتصادجهانی چندان وضعیت مطلوبی نداشته و در این شرایط بحران جهانی از طرحها ، ایده های نوینی می بایست مددجست که ما دراینجا به چند مورد اشاره می کنیم. ادامه مطلب …